Založ si blog

Ako fungujú opatrovateľské agentúry vo Veľkej Británii II

Som milo prekvapená, ako sa rozbehla diskusia ku môjmu blogu. Ďakujem za všetky komentáre.

 

Chcela by som podotknúť, že to nie je náborový inzerát na prácu opatrovateľky v Anglicku. Môj úmysel je prispieť k objasneniu ako opatrovateľstvo funguje v krajine, ktorá má dlhodobú tradíciu. Môžeme sa poučiť aj u nás na Slovensku. Vždy sa je čo učiť.

 

Zabudla som v mojom príspevku povedať, že sa vyžaduje absolútna bezúhonnosť od záujemkyne na túto prácu. Potrebovala som so sebou priniesť veľmi čerstvý výpis z registra trestov.

 

Okrem toho ma preverili aj tu. Táto previerka ma stála 40 Libier. Čiže to je ďalšia položka do nákladov. Mala som šťastie, lebo táto previerka môže trvať aj niekoľko týždňov. Moja previerka sa doriešila v priebehu pár dní. Keby tam bola nejaká nejasnosť, sedela by som niekde v hoteli alebo ubytovni, plat žiadny, jesť by som potrebovala každý deň a libríky ktoré som si priniesla by sa míňali.

 

Je to veľká neistota na začiatku a nielen na začiatku. Si v cudzej krajine, jazyk neovládaš na 100%, nepoznáš ľudí, si tu SAMA. Ak máš nejaký problém, nechceš to “vešať rodine alebo kamarátkam na krk”. Lebo aj tak v mnohých prípadoch

odpoveď by možno bola: “Vybrala si si to sama, nikto ťa nenútil“… Pravda.

 

Čo sa týka financovania opatrovateľských služieb štátom, t.j. “v akej výške a aké služby”, je v závislosti od toho, kto vyhral posledné voľby.

Každé mestečko, okres má oddelenie sociálnych služieb tak ako aj na Slovensku. Ak jednotlivec potrebuje pomoc z dôvodu zhoršeného zdravia alebo vysokého veku, môže skontaktovať sociálne služby.

Od kontaktu ku vlastnej návšteve pracovníkov sociálnej služby môže prejsť aj niekoľko týždňov. Je to dosť kritizované že to trvá tak dlho..

 

Sociálny pracovník navštívi žiadateľa o socialnu pomoc, zhodnotí, čo žiadateľ potrebuje a hlavne zisťuje aká je finančná situácia žiadateľa. Ak človek sporil celý život a má viac ako cca 27000 libier úspor, nemá nárok na štátom hradenú sociálnu starostlivosť. Čiže si musí riešiť svoju situáciu cez súkromné agentúry alebo v rámci rodiny.

 

Keď bola pri moci Labour Party s Tony Blairom na čele, tak sociálne služby boli veľmi dostupné. Ľudia si to chválili a možno aj zneužívali.

Ako opatrovateľka som sa starala o ľudí, kde v mnohých prípadoch opatrovateľská služba bola hradená štátom.

 

Tento veľkorysý prístup, (nie iba v sociálnej sfére), vo všeobecnosti spôsobil obrovskú zadĺženosť Velkej Británie.

 

Keď voľby vyhrala Konzervatívna strana, začalo sa “veľké znižovanie deficitu” – rozumej rušenie príspevkov, rušenie služieb, rušenie pracovných miest. Dopadlo to veľmi ťažko na ľudí, kde bola potrebná pomoc v sociálnej sfére a kde financie boli problém. Je tu nespokojnosť a súčasná vláda je kvôli tomu kritizovaná na každom kroku.

 

Platy opatrovateliek sú vo všeobecnosti na tej najnižšej úrovni. Súkromné agentúry pridajú pár halierov, ale “vyskakovať” sa z toho nedá.

 

Minimálna hodinová mzda je od apríla tohto roku 7.50 BL. Predtým to bolo 6.70 BL.

 

 

 

20 Dobrodružstvá Slovenky vo Veľkej Británii.

18.03.2018

Kapitola 20. Všetko čo mám….mám oblečené alebo “Studený odchov” po anglicky”… Dnes ráno som odtiahla závesy na okne a fíííííha: Martin prišiel na bielom koni! Síce kompletne viac »

19 Dobrodružstvá Slovenky vo Veľkej Británii.

04.03.2018

Kapitola 19. Odpálená spojka Staré Volvo nevydržalo moju jazdu a zastalo. Rovno v polovici kopca! Doreen postrehla moju frustráciu a hovorí, že ona keď jazdí do tohto kopca, tak vždy dá autu viac »

18 Dobrodružstvá Slovenky vo Veľkej Británii.

26.02.2018

Kapitola 18. Prvá jazda po ľavej strane cesty I. Telefonát z agentúry: manažérka mala pre mňa nového klienta – skôr klientov, lebo to bol manželský pár. Opýtala sa, či mám záujem a viac »

Puigdemont

Puigdemont: V prípade Katalánska by sa mohol uplatniť aj švajčiarsky model

18.03.2018 19:33

"Je nezávislosť jedinou možnosťou? V žiadnom prípade, sú samozrejme aj ďalšie, a medzi nimi je švajčiarsky model zrejme najefektívnejší a najatraktívnejší," povedal v nedeľu Puigdemont.

Poľsko, protesty

Ženy v Poľsku protestujú proti plánovanému sprísneniu interrupčných zákonov

18.03.2018 19:30

Reagovali tak na vyhlásenie, v ktorom cirkev vyzvala zákonodarcov na úplný zákaz potratov.

oceľ, oceliarne

Podľa nemeckej vlády by sa USA nemali snažiť v obchode rozdeľovať Európu

18.03.2018 19:28

Nemeckí vládni predstavitelia varovali Spojené štáty pred rizikami protekcionizmu, zároveň ale uviedli, že sa budú aj naďalej snažiť dosiahnuť zrušenie plánovaných dovozných ciel na oceľ a hliník zo strany USA.

Kongres USA, sídlo, Washington,

Slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone predstavuje úspešných Slovákov

18.03.2018 19:18

Mnohí Slováci dosiahli úspech vo svojom povolaní v Spojených štátoch. Slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone ich tento rok predstavuje širokej verejnosti.

opatrovatelka

Som opatrovateľka, kto je viac?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 24957x
Priemerná čítanosť článkov: 1085x

Autor blogu

Kategórie